Przegląd typów umywalek do łazienki
Wybór odpowiedniej umywalki do łazienki czy innego pomieszczenia (np. pralni) nie musi być wcale trudny. Warto poznać jakie są obecnie dostępne na rynku wersje umywalek, jakie są ich zalety, wady, i wtedy podjęcie decyzji jaka umywalka będzie dla nas najlepsza będzie znacznie prostszy. Trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę aby umywalka spełniała wszystkie łazienkowe wymagania. Ważne aby umiejscowienie umywalki w pomieszczeniu było również dobrze przemyślane, aby nie tylko podkreślało charakter łazienki ale także zwiększało jej funkcjonalność. Umywalki dzielimy na 7 podstawowych wersji i dzięki temu podziałowi możesz sprawdzić, który wariant będzie najlepszy dla Twoich potrzeb.
1. Umywalka podblatowa - oznacza to, że umywalka jest całkowicie zintegrowana z blatem, jej krawędź będzie całkowicie zabudowana. Podstawową i niezaprzeczalną zaletą takiej umywalki jest łatwość utrzymania czystości, bowiem dzięki pełnej integracji z linią blatu nie ma uciążliwych zakamarków, w których lubi się gromadzić brud. Drugą zaletą tego rozwiązania jest większa wolna przestrzeń w łazience ze względu na zwiększony blat. Umywalki podblatowe świetnie sprawdzą się w małych łazienkach, gdzie często musimy "walczyć" o każdy centymetr. W tej wersji występują umywalki zarówno w kwadratowe jak i prostokątne oraz owalne.
2. Umywalka blatowa - to umywalka, jak już wskazuje sama nazwa, którą montujemy na blacie i tylko zanurzamy jej podstawę w blacie. Jest to wersja nadal najczęściej wybierana przez klientów przede wszystkim ze względu na bardzo duży wybór pod względem kształtu, rodzaju i wielkości umywalki.
3. Umywalka stawiana na blacie - cała umywalka montowana jest na blacie. Jest to oryginalne rozwiązanie dzięki któremu cała uwaga skupiana jest na jakości porcelany i eksponuje cały produkt. Zaletą takiej umywalki jest to, że podczas użytkowania woda nie chlapie na blat i łatwo jest utrzymać czystość w pomieszczeniu. Jeśli chcemy mieć dużą umywalkę z dwiema bateriami to w wersji stawianej na blacie z pewnością znajdziemy model umywalki pasujący do takiego rozwiązania.
4. Umywalka półblatowa - jak już można wywnioskować z nazwy, jest to typ umywalki zanurzowy w blacie tylko częściowo. Taka umywalka jest montowana nieznacznie nad blatem co pozwala uzyskać efekt nieco bardziej ekstrawaganckiego stylu.
5. Umywalka meblowa - to typ bardzo praktycznych umywalek łączonych z meblami łazienkowymi co pozwala na uzyskanie większej ilości miejsca do przechowywania. Dzięki zaaranżowaniu łazienkowej przestrzeni za pomocą całej kolekcji mebli łazienkowych możemy uzyskać wyjątkowo elegancki efekt. Można umywalki meblowej jest prosty gdyż meble, na których należy je osadzić, mają zazwyczaj już odpowiednie wycięcie i otwory na wszystkie przyłącza i odpływ.
6. Umywalka klasyczna / ścienna - najczęściej wybierane rozwiązanie wśród wszystkich umywalek. Modele cieszące się największą popularnością to te, które zostały wykonane z ceramiki. Ceramika jest trwała, odporna na uszkodzenia i używane do czyszczenia środki chemiczne. Jest to wybór na lata. Takie umywalki ścienne dostępne są zarówno w kształcie klasycznym półokrągłym i prostokątnym ale także znajdą się modele o bardziej asymetrycznych krawędziech. Takie umywalki różnią się również sposobem wykończenia rantów i tak mogą być bardziej ostre lub delikatnie zaokrąglone i płynne. Z łatwością można do nich dopasować pozostałe elementy wyposażenia łazienki. Trzeba to także podkreślić, że umywalki ścienne są również uniwersalne i świetnie sprawdzają się zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń. W przypadku bardzo małych wnętrz, takich jak np. niewielkie toalety dla gości, można zastosować modele umywalek, które idealnie wpasują się w narożniki i zaoszczędzą sporo miejsca.
7. Umywalka stojąca - to taki centralny punkt łazienki, perełka wśród umywalek. Można ją zastosować w dużych łazienkach a także takich o charakterze miejskim. Umywalki stojące dodają elegancji i charakteru łazience. Trend ten wywodzi się z luksusowych wnętrz, gdzie dzięki sporej powierzchni można wyeksponować piękne sanitariaty. Oczywiście decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni, dzięki której będziemy mieli swobodny dostęp do umywalki i przede wszystkim nie będziemy chować tego oryginalnego rodzaju wyposażenia naszej łazienki.