Stelaże podtynkowe do łazienki
Każdy kto obecnie planuje remont lub urządza łazienkę stara się przeprowadzić go jak najtaniej z zachowaniem funcjonalności łazienki, by była jak najbardziej harmonijna i łatwa w utrzymaniu czystości. Stąd też pod koniec minionego wieku w domostwach zaczęły się pojawiać coraz częściej stelaże podtynkowe do najróżniejszych urządzeń sanitarnych i nie tylko. Zdecydowanie największą rewolucję dokonały stelaże podtynkowe do wc chociaż podobne elementy montażowe do bidetów, pisuarów i umywalek również. Dzięki stelażom podtynkowym ceramika sanitarna jest montowana szybciej i bardziej estetycznie. Zdecydowanie stelaże przyczyniają się do lepszej aranżacji pomieszczeń - znacznie łatwiej i wygodniej czyści się przestrzenie wokół montowanej ceramiki. Największy boom na systemy podtynkowe w Polsce rozpoczą się w latach 90 XX wieku - od tamtej pory lawinowo wręcz przybywa klientów montujących w swoich łazienkach stelaże podtynkowe. Jak to ze wszystkim co nowe z początku nabywcy obawiali się czy zamontowanie w ścianie np. spłuczki podtynkowej będzie bezpieczne, czy nie zepsuje się i trzeba będzie robić remont na nowo. Największe obawy budziła wytrzymałość stelaża - czy jest w stanie utrzymać miskę wraz z obciążeniem. Wielu producentów przeprowadzało testy wytrzymałościowe by przekonać klientów o solidności i trwałości stelży podtynkowych. Dzisiaj praktycznie każdy producent stelaży ( Geberit, Grohe, Tece, Schwab ) przewiduje obciążenia do 400kg w przypadku miski podwieszanej i bidetu, oraz 100kg w przypadku umywalek. Zamontowanie w łazience podwieszanej toalety lub bidetu sprawia że ma się wrażenie iż pomieszczenie to jest bardziej przestronne. Dzięki ukrytej instalacji widoczny jest tylko wiszący kibelek i przycisk spłukujący - daje to możliwość bardzo łątwego i szybkiego umycia podłogi w obrębie ceramiki zamontowanej na stelażu podtynkowym.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na montaż podtynkowego stelaża do wc, bidetu, umywalki czy też pisuaru musimy określić się jakiego typu stelaż najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Otóż w zależności od tego do jakiej ściany potrzebujemy i jak chcemy zainstalować stelaż rozróżniamy stelaże do zabudowy lekkiej ( do zabudowy suchej ) oraz do zabudowy ciężkiej ( do wmurowania ).
Kilka słów o stelażach podtynkowych do ciężkiej zabudowy
Zaletą tych stelaży jest to że tracimy bardzo mało przestrzeni w łazience dzięki temu że stelaże są wkute i wmurowane w ścianach pomieszczenia. Ich montaż jest zdecydowanie bardziej praco- i czasochłonny. Oczywiście by móc zamontować taki stelaż w ścianie musi ona mieć odpowiednią grubość. Ale jest dodatkowy atrybut przemawiający na korzyść stelaży do mokrej zabudowy - cena. Dzięki temu że stelaże do wmurowania nie posiadają stalowych ram jak ich odpowiedniki do lekkiej zabudowy - stelaże te są znacznie tańsze. Więc jeżeli szukamy oszczędności to warto zastanowić się nad zakupem stelaża do zabudowy ciężkiej na etapie przed tynkowaniem ścian.