Wyspa w kuchni - jak zaplanować wyspę kuchenną?
Wyspa to co raz częściej stosowane rozwiązanie w dzisiejszych kuchniach. Cieszy się dużą popularnością przede wszystim ze względu na praktyczne zastosowanie i uporządkowanie przestrzeni kuchennej. Może służyć zarówno jako dodatkowe miejsce do spożywania codziennych śniadań i wygodnego przyrządzania posiłków ale także podczas przyjęć i imprez zamienia się w serce domu przy którym można wspólnie gotować lub plotkować ;)
A jak zaplanować praktyczną wyspę kuchenną?
Największą zaletą wyspy kuchennej jest jej uniwersalność, dzięki dostępowi z każdej strony, wszyscy domownicy mogą wykonywać wygodnie swoje prace. Wyspa to miejsce, które zachęca do wspólnego gotowania i spędzania miło czasu. Przygotowując posiłek na wyspie kuchennej nie jest się odizolowanym od reszty domowników. Kuchenna wyspa to wiele funcji, m.in. dodatkowe miejsce pod blatem może służyć do zabudowania sprzętu AGD lub do stworzenia szafek na kuchenne przybory. Góra może posłużyć jako duży blat lub można w nim dodatkowo umieścić zlewozmywak.
Aby wyspa była funkcjonalna należy pamiętać o odpowiednich wymiarach, bowiem minimalna szerokość blatu powinna mieć nie mniej jak 60 cm a najlepiej gdy ma ok. 90 cm. Wiadomo, wielkość wyspy trzeba dopasować do wielkości kuchni, sposobu jej zagospodarowania ale przede wszystkim musi spełniać nasze potrzeby. Najczęściej wyspy kuchenne mają kształt prostokąta o wym. np. 110x220 cm lub kwadratu np. o wymiarach 90 x 90 cm czy 120 x 120 cm. W przypadku chęci zamontowania na wyspie kuchennej kuchenki elektrycznej czy gazowej trzeba pamiętać, że potrzebują one sporo miejsca, bowiem sama kuchenka ma minimalną szerokość ok. 60 cm a do tego po obu jej stronach potrzebne będzie miejsce na odłożenie garnków czy innych naczyć. W takim wypadku całkowita długość wyspy do gotowania nie powinna mieć mniej niż 140 cm.
Najczęściej jednak na wyspach umieszcza się zlew. Dwukomorowy z ociekaczem ma zazwyczaj ok. 120 cm szerokości plus jakieś 30 cm potrzebnego blatu roboczego daje nam wyspę o wymiarach minimum 150 cm. szerokości. Jeśli takiej wielkości wyspa nie wchodzi w rachubę, można ograniczyć się do zlewu jednokomorowego, wtedy minimalna szerokość takiej wyspy będzie odpowiednio mniejsza. Lecz co zrobić z problemem odprowadzania wody z takiego zlewu, gdy pion kanalizacyjny oddalony jest o kilka metrów? Jest na to świetne rozwiązanie. Wystarczy zamontować pod zlewem pompę do odprowadzania wody, np. pompę SANIVITE, która idealnie nada się do takich zastosowań. Pompa ta ma dużą wydajność i może pracować w długich cyklach. Do takiej pompy można zamontować nie tylko zlew ale również nada się do podłączenia zmywarki i pralki. Dzięki takiej pompie nie jesteśmy ograniczeni położeniem kanalizacji, a zmiana funkcjonalności pomieszczenia jest bardzo prosta. Pompa może tłoczyć ścieki do 50 m w poziomie lub do 5 m w pionie. Moc silnika to 400 W, klasa ochrony IP 44. Urządzenie jest wykonane w technologii silence co oznacza, że jest bardzo ciche i głośność pracy wynosi jedynie ok. 46 db. Przewód tłoczny o średnicy DN 32 można sprytnie ukryć w posadzce lub przy podłodze.
W wyspach kuchennych można również zastosować inne urządzenie jakim jest SANIACCESS 4 oferowany przez SFA. SANIACCESS 4 to pompa z łatwym dostępem serwisowym, który ułatwia bezproblemowe usunięcie zatoru oraz ma łatwy dostęp do części sterującej gdzie znajduje się system załączania. Ryzyko zatkania tego urządzenia jest minimalne, dzięki zastosowanej, rewolucyjnej, nożowej technice rozdrabniania w "koszyku" z dostępem z zewnątrz. SANIACCESS 4 ma zwartą budowę dzięki czemu idealnie mieści się w szafce kuchennej, a dzięki nowoczesnemu wzornictwu pasuje do każdej przestrzeni.
Podsumowując - wyspa kuchenna to bardzo dobre rozwiązanie, jakie można zastosować zarówno w domu jak i w mieszkaniu w bloku. Pozwana na uporządkowanie i zorganizowanie przestrzeni kuchennej a także sprawia, że kuchnia staje się centralnym pomieszczeniem w domu, w którym tętni życie.