794 727 200 info@termicotychy.pl

Jak i gdzie urządzić pralnię?

Pralnia do pomieszczenie dzięki któremu schowamy bałagan związany z przechowywaniem brudnych rzeczy i praniem ich poza zasięgiem wzroku osób niepowołanych ;) Dzięki pralni w łazience (bo tam najczęściej ląduje pralka) jest znacznie więcej miejsca i łatwiej w niej utrzymać porządek. Posiadanie w domu pralni i suszarni to już nie jest jak kiedyś szczyt luksusu ale coraz częściej zamierzony już na początku planowania budowy lub przed remontem cel. Przy odrobinie wysiłku można wygospodarować takie pomieszczenie tak w dużym domu jak i w mieszkaniu. Do stworzenia pralnio-suszarni może posłużyć osobne pomieszczenie ale może to być również wydzielona do tego celu przestrzeń pomieszczenia gospodarczego. Już na początku warto się zastanowić gdzie najlepiej stworzyć pralnię aby korzystanie z niej było wygodne i funkcjonalne.

Jeśli posiadamy dom z piwnicą możemy wydzielić właśnie w piwnicy osobne pomieszczenie na pralnię a jeśli miejsce pozwoli to również na suszarnię. To wcale nie musi być duże pomieszczenie ale ważne aby było dobrze wentylowane, aby pranie szybko i równomiernie się suszyło a wilgoć nie osadzała się na ścianach i suficie. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście byłoby okno ale jeśli go nie ma to wystarczy sprawny kanał wentylacyjny z kratką wywiewną oraz podcięcie pod drzwiami suszarni. W suszarni warto również zamontować ogrzewanie, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu będzie osuszane i zapobiegnie to pojawianiu się wilgoci i pleśni.

W suszarni najważniejszym punktem powinna być suszarka automatyczna, co jest bardzo wygodne ale jednak trochę kosztowne, albo system do suszenia zamontowany na suficie lub ścianach. Warto również zamontować blat lub wstawić stół o wysokości ok. 85 cm, który będzie służył jako miejsce do wygodnego składania suchych ubrań. W suszarni przyda się także deska do prasowania.

Jeśli nie posiadamy domu lecz mieszkamy w bloku to nie mamy tego luksusu aby urządzić pralni w piwnicy lub wydzielić dużego osobnego pomieszczenia do tego celu (chyba, że jest to bardzo duże mieszkanie ;) Jednak przy odrobinie wysiłku i kreatywności, również mieszkając w bloku można cieszyć się z pełni funkcjonalnej pralni nawet w małym mieszkaniu. Jednym z rozwiązań jest przemyślane zagospodarowanie przestrzeni w już istniejącej łazience. Jeśli i to rozwiązanie nie wchodzi w rachubę to pozostaje jeszcze możliwość wygospodarowania przestrzeni w garderobie lub schowku. Ale wtedy oczywiście również priorytetem jest zadbanie o dobrą wentylację. Pralkę i suszarkę automatyczną można ukryć w meblach łazienkowych aby stały się niewidoczne i nie szpeciły swoim wyglądem łazienki. 

Gdy planujemy pralnię, niezależnie gdzie będzie ona umiejscowiona, często stajemy przed problemem jakim jest odprowadzanie ścieków. Co zrobić gdy pion kanalizacyjny znajduje się wyżej lub kilka metrów od urządzenia. Można zdecydować się na przerobienie instalacji ale jak wiadomo związane jest to z remontem, który pochłania sporo pieniędzy i czasu. Obecnie jest już dużo tańszy i łatwiejszy sposób rozwiązania tego problemu - zastosowanie specjalnych pomp do brudnej wody. Pompy te przetłaczają ścieki na znaczne odległości a nawet do góry. Świetnym przykładem takiej pompy jest urządzenie SANIVITE. Jedna z najpopularniejszych obecie pomp do brudnej wody z oferty firmy SFA (wynalazcy tego typu rozwiązań). Taka pompa nadaje się do zastosowania w małej pralni lub łazience bez WC. Do tego urządzenia możemy podłączyć zarówno pralkę ale także umywalkę czy brodzik prysznicowy. Pompa SANIVITE może tłoczyć ścieki do 5m wysokości lub do 50m w poziomie. Moc silnika wynosząca 400W jest bardzo enerooszczędna i cicha.

Gdy potrzebujemy stworzyć pralnię gdzie znajdowałyby się 2 lub więcej pralek wtedy można zastosować urządzenie o większej wydajności. Nadają się do tego celu modele SFA SANISPEED i SANIACCESS PUMP. Obydwie pompy charakteryzują się odpornością na ścieki o wysokiej temperaturze (do 70 st. C). Do takich pomp oczywiście również można podpiąć zlew, umywalkę czy choćby piec kondensacyjny. Pompa SANISPEED ma również większe parametry tłoczenia, niż wspomniana wcześniej pompa SANIVITE, bowiem może tłoczyć brudną wodę do 7m w pionie i do 70m w poziomie co daje nam możliwość wygospodarowania pomieszczenia na pralnię we właściwie dowolnym miejscu naszego domu. Pompa SANIACCESS PUMP ma system łatwego dostępu serwisowego, dzięki któremu wymiana podzespołów lub ewentualne odetkanie pompy nie sprawi żadnego problemu.

Dla tych, którzy poszukują urządzenia o bardzo wysokiej wydajności, firma SFA przygotowała model SANICOM 1. Pompa ta posiada silnik o mocy 750W co pozwala na odprowadzenie ścieków na wysokość aż do 10 metrów lub na odległość do 100 metrów w poziomie. Do urządzenia jest możliwość podpięcia zewnętrznego alarmu wizualnego i dźwiękowego. SANICOM 1 można stosować w zarówno w dużych domowych pralniach ale także mogą być stosowane w hotelach czy nawet w restauracjach.

Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni położeniem kanalizacji i zmiana zastosowania pomieszczenia jest wyjątkowo prosta.