Pielęgnacja armatury łazienkowej
Każdy z nas chciałby by jego łazienka była zawsze czysta i lśniąca. Niestety przy codziennym wykonywaniu podstawowych domowych czynności nie można uniknąć choćby lekkiego zachlapania baterii i umywalki. Po wyschnięciu mokrych plam na armaturze pozostają plamy po mydle lub też kamieniu z wody. Podczas gdy przystępujemy do czyszczenia baterii okazuje się, iż może to nam przysporzyć pewne trudności. Mycie niewłaściwymi środkami często niestety kończy się zakupem nowej armatury. Co więc zrobić???
Najważniejsza zasada- NIE UZYWAMY SILNYCH ŚCIERAJĄCYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH. Musimy wybrać te preparaty, które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych. Właściwym wyborem jest delikatna wilgotna ściereczka z niewielką ilością mydła. Ponadto, można korzystać z domowych sposobów czyszczenia kwaskiem cytrynowym, pamiętając przy tym o wykluczeniu zbyt szorstkich gąbek, czy ściereczek. Można również korzystać z przyjaznego dla środowiska środka czyszczącego GROHE
Środek do czyszczenia armatury Grohe przeznaczony jest do usuwania osadów wapiennych, zacieków, brudu, osadów z mydła. Preparat należy nanieść na oczyszczoną powierzchnię, przy pomocy gąbki lub ściereczki, pozostawić na kilka minut. Po czyszczeniu należy spłukać wystarczającą ilością czystej wody, żeby całkowicie usunąć resztki produktu (środka czyszczącego) i wytrzeć do sucha. Niestety gdy pominiemy ten etap na bateriach mogą pojawić się zacieki bądź plamy.
Skąd biorą się plamy i zacieki?
Odpowiedź jest prosta- korpusy baterii wykonane są z mosiądzu pokrytego warstwą chromu. Obie powłoki wrażliwe są na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych. Żle spłukany środek chemiczny pozostały na korpusie wysycha- – wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które doprowadzą do wypalenia w tym miejscu warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i ciemne, brzydkie plamy na bateriach.
Reasumując
Baterii nie można traktować jak urządzenia zbliżonego do wanny czy toalety, które można umyć podobnymi środkami. Baterie, z racji swojego wykonania, wymagają indywidualnego traktowania i mycia.